ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ «LES REVUES SUR LES SCÈNES DU BASSIN MÉDITERRANÉEN, XIXE – XXIE SIÈCLES »

Friday 23 Σεπτεμβρίου 2022
Διεθνές Συνέδριο «Les revues sur les scènes du bassin méditerranéen,  XIXe – XXIe siècles »

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ,  υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, διοργανώνει σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο της Lyon 2 το διεθνές συνέδριο με τίτλο:  «Les revues sur les scènes du bassin méditerranéen, XIXe – XXIe siècles »    ["Η επιθεώρηση στις σκηνές της Μεσογείου (19ος-21ος αι.)] στις 23 και 24 Σεπτεμβρίου 2022.

Η πρώτη μέρα θα φιλοξενηθεί στην Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (Καλλιθέα) και η δεύτερη μέρα στην Γαλλική Σχολή (Διδότου 6) στην Αθήνα.

Το συνέδριο υλοποιείται με την υποστήριξη:

• του Εργαστηρίου Έρευνας και Τεκμηρίωσης του Νεοελληνικού Θεάτρου του ΤΘΣ ΕΚΠΑ,
  • του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ελληνικό και Παγκόσμιο Θέατρο: Δραματουργία, παράσταση, εκπαίδευση» του ΤΘΣ ΕΚΠΑ

και

• του Institut d’Histoire des Représentations et des Idées dans les Modernités τουΠανεπιστημίου Lyon 2

Το συνέδριο διοργανώθηκε από την καθηγήτρια Κωνστάντζα Γεωργακάκη (ΤΘΣ ΕΚΠΑ) και τον καθηγητή Olivier Bara (Université Lyon 2).

Ακολουθεί το πρόγραμμα του συνεδρίου καθώς και η σχετική αφίσα.

Πρόγραμμα συνεδρίου