ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΝΤΕΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΤΗΣ ΣΚΙΑΘΟΥ [12-15.05.2022]

Wednesday 21 Σεπτεμβρίου 2022

- Παρουσίαση βίντεο ντοκιμαντέρ από το εκπαιδευτικό συμπόσιο στη Σκιάθο «Ταξιδεύοντας στον κόσμο του Παπαδιαμάντη».

Η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) σε συνεργασία με τον οργανισμό έρευνας και ανάπτυξης της καλλιτεχνικής δημιουργίας, των νέων μέσων, της οπτικοακουστικής τέχνης και επικοινωνίας στο σύγχρονο πολιτισμό ”LOOX Media”, παρουσιάζουν το βίντεο ντοκιμαντέρ από το εκπαιδευτικό Συμπόσιο στη Σκιάθο «Ταξιδεύοντας στον κόσμο του  Παπαδιαμάντη».

Πρόκειται για ένα έργο οπτικοακουστικής τέχνης και τεκμηρίωσης που καταγράφει και αναδεικνύει τις δράσεις και εμπειρίες από την πνευματική περιήγηση στη Σκιάθο, στα μέρη όπου εμπνεύστηκε και συνέγραψε ο Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης.

Το εκπαιδευτικό τριήμερο Συμπόσιο, στο οποίο συμμετείχαν 100 φοιτητές και φοιτήτριες του ΕΚΠΑ, διοργανώθηκε 12 έως 15 Μαΐου 2022 από την Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής και τον Δήμο Σκιάθου, με ακαδημαϊκή Υπεύθυνη την κ. Κίρκη Κεφαλέα, Καθηγήτρια Συγκριτικής Λογοτεχνίας του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ.

Στο εκπαιδευτικό Συμπόσιο «Ταξιδεύοντας στον κόσμο του Παπαδιαμάντη» έλαβαν μέρος η κα. Ειρήνη Κοτσοβίλη, Αν. Καθηγήτρια του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Σάιμον Φρέιζερ (Simon Fraser University) του Καναδά, ο Καθηγητής κ. Σωτήριος Δεσπότης και η Δρ. Ελένη Βλαχοπούλου, ΕΔΙΠ, από το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας, καθώς και ξένοι φοιτητές και φοιτήτριες από το αγγλόφωνο Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής “BA Program in Archaeology, History and Literature of Ancient Greece” και το πρόγραμμα Erasmus+ από διάφορα Τμήματα του ΕΚΠΑ.

Το εκπαιδευτικό τριήμερο ταξίδι κινηματογραφήθηκε και έπειτα από εικαστική επιμέλεια του υλικού παραδόθηκε από τον οργανισμό έρευνας και ανάπτυξης της καλλιτεχνικής δημιουργίας, των νέων μέσων, της οπτικοακουστικής τέχνης και επικοινωνίας στο σύγχρονο πολιτισμό ”LOOX Media”, στον Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής, Αν. Kαθηγητή κ. Χρήστο Καραγιάννη, ως επιστέγασμα μια επιτυχούς συλλογικής προσπάθειας που αναδεικνύει την εξωστρέφεια και διεθνοποίηση του Ιδρύματος.

Τέλος, ας σημειωθεί πως η παραγωγή του ντοκιμαντέρ χρηματοδοτήθηκε αποκλειστικά από οικονομικούς πόρους του οργανισμού ”LOOX Media” ως μια προσπάθεια ενίσχυσης της διάχυσης της γνώσης και την σύνδεση της επιστημονικής έρευνας, του πολιτισμού και της τέχνης με τον άνθρωπο και την κοινωνία.